JANA STUDECKÁ

Celý život vnímám, že vše je v neustálém pohybu. Pohyb je Život. Život, který můžeme usměrňovat naším citem, myšlenkou, slovem, činem, zpěvem, malbou, tancem...

Již jako malé děti jsme si se spolužačkami vydržely hodiny a hodiny hrát na lvici Elsu a její mláďata, která volně kráčela divočinou za doprovodu známých filmových melodií od Johna Barryho " Born Free". V souznění hudby a pohybu jsme se mohly stát, kým jsme chtěly, přenést se do jakékoliv krajiny, cítit lehkost a prožívat zázraky.

Později, v dospělosti jsem si začala uvědomovat souvislosti mezi vnitřním prožíváním člověka a napětím různých svalových skupin. Je známo, že svalová vlákna odebírají každé hnutí naší duše, každou emoci, celý náš vnitřní život, proto ji nemůžeme přehlížet.

Pokud jsme vyrovnaní, svaly jsou uvolněné, signál z mozku volně proudí míchou, přes kořeny míšních nervů až do periferie nervového systému. V našem těle probíhá živá komunikace, spolupráce všech orgánových soustav, které poskytují zpětnou vazbu k dalšímu zpracování do mozku.

Toto uvědomění mne vedlo dál a já mohla s vděčností procitat a objevovat další zákoutí lidské podstaty v podobě vyšších přírodních zákonů, zákonů Božích. Smím je vlastním prožíváním dále poznávat a nechat se jimi vést.

Je pro mě osvobozující, že není důležitý taneční krok. Důležité je to, co nás k němu vede. Můžeme zůstat volní, neboť každý krok je správný, je-li vědomý. Tento způsob nám nabízí moudrost, lehkost bytí, prožívání vnitřního klidu a radosti. Leckdy odplyne přílišná zátěž a vynoří se i smysl pro humor.

A tak se těším na naše setkání, na všechny " příběhy v pohybu", které pro vás s radostí připravuji. Neboť jen slučováním četných jednotlivostí a jedinců můžeme nechat rozeznít všechny struny v plném akordu, stát se společně o krůček dokonalejšími... a nabrat odvahu pro překonání další výzvy Života.

S úctou

Jana Studecká


Má nabídka pro vás:

PŘÍBĚHY V POHYBU - Taneční pásmo sedmi rytmů


V jednom časopise pro zahrádkáře jsem se dočetla, že Clematis nebo-li plamének je krásný květ mezi nebem a zemí...

Jednou z cest jak se dotknout nebe, může být snoubení hudby a pohybu s vědomým prožíváním.

A protože je známo, že cestu zvládne jen ten, kdo jde, rádi bychom vám nabídli naši pohybovou taneční projekci pro ženy pod názvem "Příběhy v pohybu".

Vím, že vydat se do hlubin naší podstaty, ukázat druhým jací opravdu jsme a projevit ochotu odložit svou domnělou osobní důležitost, vyžaduje velkou odvahu, důvěru a odhodlání, avšak odměna nás nemine!

Nosným prvkem našeho pásma je pečlivý výběr skladeb v určitém pořadí

  • začátek (rozehřátí organismu) 
  • gradace (zrychlení rytmu)
  • zklidnění (zaměření do nitra)

Obsah se může měnit v závislosti na druhu účastníků. Jedná se o živý mechanismus.

  1. Rozcvička - kloubní gymnastika podle Norbekova - zvládnou i děti, které již umí stát na nohou.
  2. Sdružovací tanec - každý jedinec má něco, co nutně patří k celku. Při sloučení můžeme v sobě pocítit harmonii, všechny struny se cele zachvívají a zaznívá plný akord.
  3. Smím prosit - příležitost spolupráce ve dvojici, neučeně a samovolně. Probíhá vzájemné ladění, ohleduplnost, respekt, improvizace, humor a kreace, atd.
  4. Dynamická část - vrchol rytmu.
  5. Vlastní ostrov - zklidnění, prožívání nitra a vyjádření své jedinečnosti ve svém prostoru.
  6. Střípek moudrosti - vhodně zvolená skladba s 3 minutovým mluveným slovem.
  7. Vítězná děkovací - pohyb s poděkováním, že jsme směly.

Pohybem těla a ducha můžeme uzrávat a nahlížet na své okolí jinýma očima. Dokážeme vidět střípky dobra ve svých blízkých, přijímat jejich klady i nedostatky(v první řadě své). Rozpoznáme a zachytíme skutečnou krásu, na kterou hledíme. Vnitřní i vnější. Oceníme dary všedního dne a přečteme všechny vzkazy, které nám život posílá...

V dnešní době je většina lidí emocionálně upnutá. Odhalme svá zákoutí a v novém přílivu světla si dovolme být tím, kým jsme. Dělejme věci, které cítíme. Bez posuzování. Nezáleží na obratnosti, na stupni ladnosti. Záleží na prožívání, neboť tančí duch, a proto každý krok je správný, je-li vědomý. Důležité je to, co nás k němu vede, co chceme k sobě přitáhnout svým naladěním, zda jsme schopné si ve svém nitru vytvořit jaro. Pak se probouzí vděčnost, radost, něžnost, zjasnění, přijetí všech okolností a daností života, lehkost bytí, klid a mír. Tímto povzbuzením získáme sílu potřebnou k překonání všeho, čím ještě musíme projít. Každá žena to zvládne, jen když si to dovolí!! Záleží jen na nás.

K rozcvičce:

Při provádění cviků na zvýšení pružnosti páteře zvyšujeme i její elasticitu. Díky tomu se meziobratlovým plotýnkám opět vrací jejich tvar. Výsledkem obnovy látkové výměny je normalizace složení kostní tkáně, což vede ke znovuobnovení opěrné funkce páteře. Obnovuje se také oběh krve, který dodává potřebné látky do buněk a zajišťuje odtok odpadních látek. Díky normální svalové aktivitě se páteř vrací do správné polohy a svaly, které zesílily, ji dokáží udržet v normálním stavu. Obnovují se nervová zakončení a cévy už nejsou utlačovány. Proto je nutné každý den provádět kloubní gymnastiku.

Pružnost páteře se dá obnovit v jakémkoliv věku. Stačí chtít a zapracovat. Toto není rozcvička, ale jsou to speciálně vybraná cvičení k normalizaci funkce páteře.

Důležitější než samotná cvičení, je váš vnitřní stav, ve kterém úkoly plníte. 90 % své pozornosti musíte nasměrovat na vytvoření vnitřního naladění a pouze 10 % na techniku cvičení. Nevítězí technika, ale DUCH!

Každým pohybem můžete vytvořit pocit prožívání jakéhokoliv pozitivního charakterového rysu. Ty se pak časem ukryjí hluboko uvnitř vás a stanou se nedílnou součástí vaší podstaty.

© Založeno v roce 2021 DŮM CLEMATIS
Správkyně webu: Regina Říhová, tel: +420 737 915 006, e-mail: zivotemkezdravi@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!